Witam. Bardzo często w pracy indywidualnej z dzieckiem wykorzystuję edukacyjne programy komputerowe. Zajęcia z wykorzystaniem komputera cieszą się wśród dzieci wielką popularnością. W młodszych klasach szczególnie polecam program "Klik uczy liczyć w Zielonej Dolinie" oraz "Klik uczy czytać". Programy te można wykorzystywać nie tylko w terapi pedagogicznej, ale również w zajęciach wyrównawczych. Świetnym programem jest również uzupełnienie wersji Dyslektyk2 czyli "Sposób na dysleksję". Do zajęć z terapii pedagogicznej lub zajęć psychoedukacyjnych polecam nową serię programów "Porusz umysł": Język polski lub Matematyka oraz "Młody Einstein - Czytam i liczę". Wszystkie te programy są dostępne w sieci sklepów MediaM... w cenie około 50,00 zł za sztukę.

· 

Ewerla maz jest polakiem. Z dziecmi od poczatku rozmawiamy po polsku z prostej przyczyny- niemiecki nie jest u mnie perfekcyjny. Maz gdy urodzila sie Julia dopiero uczyl sie jezyka niemieckiego. W przedszkolu Julia nie miala latwo i dlugo sie martwilam o to czy da sobie rade. Jedni mowili oddziel jezyk polski od niemieckiego- w domu polski w przedszkolu niemiecki- dzieki temu dziecko mialo nie mieszac tych dwoch jezykow. Inni mowili mow w domu po niemiecku- nawet jesli troche nie poprawnie to dziecko sie oslucha. Probowalam do momentu az pani w przedszkolu zwrocila mi uwage ze nie powinnam do Julci mowic po niemiecku bo dziecko lapie zly akcent. I przestalam. teraz mowie raz po polsku raz po niemiecku- podstawy Jula opanowala, akcent ma typowy dla regionu w ktorym zyjemy. Kubus od wrzesnia chodzi do przedszkola i zauwazylam ze ma juz o wiele latwiej niz Jula, po pierwsze duzo sie od niej uczy, i w przedszkolu.
Mamy o tyle dobrze ze w przedszkolu w ostatnim roku przed pojsciem do szkoly sa kurzy niemieckiego dla dzieci. Jula dopiero wtedy tak naprawde zaczela sie uczyc mowic pelnymi zdaniami w tym jezyku. Teraz chodzi do pierwszej klasy i tam tez raz w tygondiu ma kurs niemieckiego i w kazdy piatek zajecia wyrownawcze ktore prowadzi ta sama pani od kursu. Powiedziala ze mam sie nie martwic ze Jula sobie nie radzi bo tak nie jest- ze uwaza im wiecej czasu spedzi z Jula czy to na kursie czy na wyrownawczych- wyjdzie to Julci na dobre ze wzgledow jezykowych. Babka jest swietnym pedagogiem. Gdyby nie ona pewnie nie puscila bym Julki do pierwszej klasy. Po testach w przedszkolu wytlumaczyla mi ze moje dziecko jest inteligentne i jedynym problemem jest jezyk ktory ona Julci pomoze poznac.

jestem ok z humana i ok z infy a typy klas sa rozne
Oddział Zajęcia edukacyjne realizowane w zakresie rozszerzonym Języki obce
* Przedmioty dodatkowe
1a
prawniczy -historia,
-wiedza o społeczeństwie j.angielski
j.niemiecki -wychowanie do życia w rodzinie,
-zajęcia wyrównawcze z historii
1b
informatyczny -matematyka,
-informatyka j.angielski
j.niemiecki*
j.francuski* -wychowanie do życia w rodzinie
-zajęcia wyrównawcze z matematyki
1c
politechniczny -matematyka
-fizyka i astronomia j.angielski
j.niemiecki*
j.francuski* -wychowanie do życia w rodzinie
-zajęcia wyrównawcze z matematyki
1d
marketingowy -geografia
-wiedza o społeczeństwie j.angielski
i.rosyjski*
j.niemiecki -wychowanie do życia w rodzinie
-zajęcia wyrównawcze z geografii
1e
biologiczny -biologia,
-chemia j.niemiecki
j.angielski -wychowanie do życia w rodzinie
-ekologia
-zajęcia wyrównawcze z biologii
1f
medyczny -biologia
-chemia
-fizyka i astronomia j.niemiecki
j.angielski -wychowanie do życia w rodzinie
-elementy ratownictwa medycznego
1g
medialny -j.polski
-informatyka
-wiedza o społeczeństwie j.angielski
niemiecki*
j.francuski*
j.rosyjski* -wychowanie do życia w rodzinie
-edukacja multimedialna

WM.pl Âť Edukacja Âť Dz: Korepetycje kontrolowane

Ministerstwo Edukacji chce ograniczyć ‼plagę” korepetycji. Od przyszłego roku szkolnego w ostatnich trzech klasach szkoły podstawowej wprowadzone zostaną dodatkowe zajęcia z języka polskiego i matematyki - pisze "Dziennik".

Rzeczniczka MEN Barbara Milewska na łamach ‼Dziennika” wyjaśnia, że w ten sposób ministerstwo chce wpłynąć na zmniejszenie zainteresowania korepetycjami. Od września 2009 roku pojawią się bezpłatne zajęcia wyrównawcze z języka polskiego i matematyki. Będą na nie chodzić uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych po zakończeniu lekcji. Słabsi uczniowie mieliby nadrabiać zaległości, a lepsi rozwijać swoje umiejętności.

Eksperci uważają, że powszechne wśród uczniów podstawówek, gimnazjów i liceów korepetycje to oznaka słabości polskiego systemu edukacji. Dowód, że szkoła nie przekazuje uczniom całej potrzebnej wiedzy, tylko każe za nią dopłacać rodzicom. Według Instytutu Spraw Publicznych z dodatkowych płatnych zajęć korzysta teraz aż co drugi polski uczeń, a przeciętna rodzina wydaje na nie średnio 3 tys. zł rocznie.

Szczegóły projektu są dopiero ustalane. Nie wiadomo na przykład, czy ‼szkolne korepetycje” byłyby obowiązkowe dla wszystkich uczniów.

· 

jak piszę w okienku na dole, to w momencie kiedy popełnię błąd zostaje on podkreślony na czerwono. Zanim go wyślę.

A to o czym piszę, wiem. Nie wypowiadam sie na tematy, których pojęcia nie mam.

Jestem nauczycielem języka polskiego w gimnazjum i co tydzień sprawdzam ponad 100prac pisemnych moich uczniów. Prowadzę zajęcia wyrównawcze dla dyslektyków i dzieci z specyficznymi problemami z nauką, czyli z tymi jak ich nazwalaś? tłukami

Odpowiednio prowadzeni potrafią ograniczyć swoje błędy do minimum.

W Wordzie jak im się podkreśli na czerwono potrafią znaleźć błąd.

Dyslektyk to nie osoba upośledzona umysłowo.

Nie mam ochoty z Tobą mamuteq już dyskutować. Bzdury opowiadasz i aby je poprzeć robisz dziwne wycieczki osobiste zamiast używać rzeczowych argumentów

Info: Ogłoszenie w gazecie Super Nowości

Treść:

Miasto Radymno
realizuje projekt pn.
"My też możemy być lepsi"
Działania projektowe obejmują
BEZPŁATNE:

1. Dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze:
- zajęcia specjalistyczne (m.in. logopedyczne)
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla kl. I-II
(z języka polskiego, matematyki oraz z j. angielskiego)
-zajęcia przygotowujące uczniów do egzaminu gimnazjalnego
2. Zajęcia profilaktyczne w ramach programu prewencyjnego:
- trening zadaniowy ( w ramach kółek: informatycznego, teatralnego, dziennikarskiego, geograficznego, chemicznego, historycznego, polonistycznego, fizycznego oraz plastycznego)
- trening zachowań (aikido)
3. Dodatkowe zajęcia ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych i zainteresowań:
- zajęcia z języka angielskiego i informatyki
- kółka zainteresowań z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych
4. Poradnictwo i doradztwo edukacyjno-zawodowe:

W programie uczestniczą uczniowie Gimnazjum nr 1
im. bpa Ignacego Krasickiego w Radymnie.

Szczegółowe informacje w biurze projektu
Urząd Miasta Radymno, ul. Lwowska 20,

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Pięć tysięcy złotych kosztuje polskie szkoły dodatkowa opieka, jaką muszą zapewnić jednemu uczniowi, który wrócił z Wielkiej Brytanii. To cena zajęć wyrównawczych dla dziecka byłych emigrantów. Dyrektorzy szkół skarżą się, że nie mają skąd wziąć na to pieniędzy - informuje Goniec.com.

W Polsce jest fajnie, na kartce papieru, na widokówce. Koleżanki kolega ostatecznie rozwiał wątpliwości na temat powrotu do kraju, po odwiedzeniu jegoż całkiem niedawno. W ogóle mu się nie dziwię, doświadczyłem tegoż samego uczucia podczas świąt. W Polsce od obywatela się wymaga, w drugą stronę to jednak magicznie nie działa. Dziwne, prawda? Człowiek wraca, a tu pani uczycielka - jak ostatnio przeczytałem - na pierwszej klasówce z języka polskiego wstawia 1 za błędy ortograficzne, wytykając jednocześnie byłej emigrantce, właśnie wyjazd z kraju etc. Mało tego, matce, która prosiła o wyrozumiałość dla dziecka, pani uczycielka wręcz wymyśla i wyśmiewa nie pozostawiając złudzeń co do przyczyn takiego stanu rzeczy. Drodzy państwo, jeśli nauczycielka nie ma pojęcia jak wdrożyć dziecko w system polskiego szkolnictwa, to żadne pieniądze, których i tak nie ma, nie pomogą. Tomasz Szyjkowsk dyrektor IV LO im. Staszica w Sosnowcu żali się, że bez dodatkowych pieniędzy nie da się zorganizować dodatkowych lekcji. Z kolei do odpowiedzialności za koszty nie poczuwa się kuratorium oświaty. Jednak gdyby trzeba było jakiś strajk przeprowadzić, porzucać kamieniami, petardami etc, to pewnie jakieś pieniądze by się znalazły.

W mojej szkole dyrektor dysponuje dodatkowymi godzinami, przeznaczając je na dodatkowe zajęcia. Na przykład w gimnazjum z tej puli funkcjonuje edukacja regionalna jako oddzielna godzina lekcyjna (1 semesrt w kalsie III) oraz nauka drugiego języka obcego i tzw. zajęcia wyrównawcze.
W liceum dodatkowe godziny przeznaczone są na rozszerzenia zgodne z profilem oraz na 1 dodatkową godzinę języka polskiego we wszystkich klasach niezależnie od profilu.

No wlasnie .Jakie sa fakty?Gdzie ta forsa i na co poszla czy idzie'?


Służę:

- zajęcia wyrównawcze z: języka polskiego, angielskiego i matematyki w 2 etapach (do czerwca 2010 roku) dla 60 dzieci ogółem;
- koła zainteresowań: dziennikarskie, szachowe, aerobik, informatyczne - j/w
- badania EEG Biofeedback;
- trening ART (Trening Zastępowania Agresji);
- grupę korekcyjną prowadzoną przez psychologa;
- zakup sprzętu sportowego, sprzętu komputerowego, mebli, podręczników dla dzieci, konsoli Wii - niezbędnych do prowadzenia zajęć i znacznie je uatrakcyjniających.

Po szczegóły finansowe zapraszam do Centrum Pomocy Dzieciom, ul. Wróblewskiego 7, Ustka. Jeśli tylko będę dostępna, chętnie udzielę informacji. Proszę wybaczyć - w tej chwili natłok obowiązków nie pozwala mi na przesiadywanie na forum. Pozdrawiam.

http://edukacja.wm.pl/Dz:...trolowane,54554

2008-09-24
Dz: Korepetycje kontrolowane

Ministerstwo Edukacji chce ograniczyć „plagę” korepetycji. Od przyszłego roku szkolnego w ostatnich trzech klasach szkoły podstawowej wprowadzone zostaną dodatkowe zajęcia z języka polskiego i matematyki - pisze "Dziennik".

Rzeczniczka MEN Barbara Milewska na łamach „Dziennika” wyjaśnia, że w ten sposób ministerstwo chce wpłynąć na zmniejszenie zainteresowania korepetycjami. Od września 2009 roku pojawią się bezpłatne zajęcia wyrównawcze z języka polskiego i matematyki. Będą na nie chodzić uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych po zakończeniu lekcji. Słabsi uczniowie mieliby nadrabiać zaległości, a lepsi rozwijać swoje umiejętności.

Eksperci uważają, że powszechne wśród uczniów podstawówek, gimnazjów i liceów korepetycje to oznaka słabości polskiego systemu edukacji. Dowód, że szkoła nie przekazuje uczniom całej potrzebnej wiedzy, tylko każe za nią dopłacać rodzicom. Według Instytutu Spraw Publicznych z dodatkowych płatnych zajęć korzysta teraz aż co drugi polski uczeń, a przeciętna rodzina wydaje na nie średnio 3 tys. zł rocznie.

Szczegóły projektu są dopiero ustalane. Nie wiadomo na przykład, czy „szkolne korepetycje” byłyby obowiązkowe dla wszystkich uczniów.


artykuł to bzdura

ostatnio jest nagonka na 'nielegalnych' korepetytorów, 'nielegalnych', bo żaden z korepetytorów nie płaci podatku od usługi i nie rozdaje paragonów.
potrzeba na korepetycje jest duża, a nasz kraj to banda. Jesteśmy jedynym krajem w europie, gdzie od podatku płaci się podatek (patrz urząd celny, urząd skarbowy przy sprowadzeniu pojazdu).
Kasa się trzepie..

i wypowiedź przyjaciela z innego forum

Jednym z rozwiązań jest posłanie dziecka do szkoły holenderskiej prowadzącej specjalne klasy wyrównawcze dla dzieci, które nie znają języka niderlandzkiego. Szkoły tego typu noszą miano "opvangschool". Z tego, co wiem, pierwsze 4 godziny każdego dnia to intensywna nauka jezyka, natomiast pozostałe to już wspólne zajęcia z dziećmi holenderskimi. Nie ma jednak róży bez kolców - trzeba się dokładnie dowiedzieć, jakie "towarzystwo" będzie miało dziecko w takiej "opvangklasie". Przeważają dzieci arabskie i tureckie, ale nie jest to regułą, stąd konieczny jest wcześniejszy wywiad.
Gdy w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma szkoły prowadzącej "opvang", dziecko zostanie przyjęte do zwykłej szkoły, ale i w takiej sytuacji polecam przeprowadzenie rozeznania, gdyż - jak zresztą we wszystkich krajach - są szkoły lepsze i gorsze.
Można też rozważyć posłanie dziecka do szkoły międzynarodowej, ale trzeba się liczyć z koniecznością zapłaty (około 3000 EUR rocznie w przypadku szkół dotowanych przez państwo). Zajęcia odbywaja się w języku angielskim, ale prowadzona jest też nauka języka niderlandzkiego. Szkoły te są raczej dobrze strzeżone przed wszelkimi patologiami.
Jeśli dziecko miałoby otrzymywać świadectwa ukończenia poszczególnych klas ważne również w Polsce, konieczne jest uczęszczanie (oprócz szkoły holenderskiej) do Szkolnego Punktu Konsultacyjnego w Hadze (www.spk-haga.nl). Gdy nie jest to istotne (pozostanie na stałe w Holandii jest przesądzone), a dziecko ma po prostu zachować kontakt z językiem ojczystym, można wybrać którąś z polskich szkółek (www.fpsn.nl).

Zajęcia wyrównawcze???
Rząd ma inny pomysł:
Dzieci i młodzież powracająca z zagranicy mają możliwość kontynuowania nauki w języku obcym w gimnazjum i liceum dwujęzycznym. Szkoły te stanowią łatwiejszą formę włączenia się uczniów przybyłych z zagranicy w polski system edukacji. Nauczanie w tych szkołach jest bowiem prowadzone w dwóch językach: polskim oraz obcym, będącym drugim językiem nauczania.
Gimnazja i licea dwujęzyczne są ofertą dla tych osób, które znają język obcy nowożytny (głównie język angielski, francuski lub niemiecki) i chcą kontynuować jego naukę na poziomie rozszerzonym. Uczniowie klas dwujęzycznych realizują znacznie szerszy program nauki języka obcego.

wg: http://www.powroty.gov.pl/powrotnik/rod ... i_w_szkole
Szkoły dwujęzyczne? Czy oni wiedzą o czym mówią?! To kosztuje majątek (sprawdzałem w W-wie szkołę z językiem niemieckim).
Podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami z Panem Maciejem Duszczykiem realizującym program reemigracji w rządzie Premiera Tuska. Przy okazji zacytowałem fajny cytat z Seneki jaki znalazłem na naszym forum.
...Od czterech miesięcy mieszkam w Polsce. Radzę sobie, bo jak pisał Seneka "Ojczyznę kocha się nie za to, że jest wielka, ale za to, że jest własna". Powiem tylko, iż moim zdaniem podstawowym problemem jest kompletne nieprzygotowanie szkół na przyjęcie dzieci zza granicy. Mam trójkę dzieci (13, 10 i 5 lat). Ani gimnazja, ani podstawówki nie mają pojęcia co robić z przybyszami. Na stronie http://www.powroty.gov.pl wyczytałem, że sugerujecie Państwo szkoły dwujęzyczne. Zagotowało się we mnie po przeczytaniu tej propozycji. Wracam do swojego kraju po ośmiu latach, a zamiast działań wyrównawczych słyszę sugestię przeniesienia dzieci do edukacyjnego getta, bo system edukacyjny jest nieprzygotowany do pracy z dziećmi reemigrantów.
Sam wyrównuję różnice; płacę sporo za korepetycje, ponadto wraz z żoną sami pracujemy z dziećmi w domu (żona jest pedagogiem), a starszą córkę właśnie przenoszę do gimnazjum społecznego, bo publiczne jest porażką.
Miałem przyjemność doświadczyć programu integracji dzieci w Szwajcarii. Tam publiczna szkoła ostro pracowała nad dostosowaniem moich dzieci do tamtejszego systemu edukacyjnego.

Poza tym przeszedłem absurdy i wszechwładność urzędu celnego, spraw meldunkowych, rejestracji działalności gospodarczej i przypomniałem sobie czy nasz fiskus różni się od szwajcarskiego, ale to wszystko drobiazgi w porównaniu z nędzą polskiej szkoły. ...

Witaj Marcelu, upowszechnienie Dragon Boat w formie zajęć pozalekcyjnych dla młodzieży czy nawet lekcji wychowania fizycznego - idea ze wszech miar godna uwagi. Z pewnością sport ten wzbudziłby zainteresowanie wśród młodzieży , bo jest to nowość , a wszystko co nowe przyciąga uwagę , a z drugiej strony wspaniałe wykorzystanie naturalnych warunków do uprawiania tego sportu. Oczywiście, przy tego rodzaju pomysłach powstaje pytanie o kwestie finansowe , zwłaszcza, że w oświacie jak w oświacie zawsze brakuje pieniędzy , ale myślę, że w tej chwili nie jest to najważniejszy przedmiot rozważań. Piszę o tym dlatego , że właśnie w tej chwili w szkole ponadgimnazjalnej , co prawda w województwie wielkopolskim , a więc nieco oddalonym od Kraśnika jesteśmy w trakcie realizacji projektu w bardzo dużej skali dotyczącego zajęć wyrównawczych z przedmiotów humanistycznych , matematyczno- przyrodniczych, informatyki , kreatywnej przedsiębiorczości , języków obcych. Stąd wniosek, że pieniądze mogą się znaleźć, jeśli tylko będą chęci i zainteresowanie. Jak sam zauważyłeś w trakcie podróży po Polsce z wyposażeniem bazy sportowej jest coraz lepiej, przykładem Malta w Poznaniu. Oczywiście, budowa boisk czy hal sportowych w każdej wiosce w gminie pozostaje tylko w sferze akcji wyborczej , wystarczyłoby może należycie wykorzystać i dofinansować te hale gminne , które już powstały.
Wspomniałeś jeszcze o sporcie familijnym. Pewnie, że marzą się hale sportowe pełne dzieciaków, które kibicują swoim rodzicom , czy odwrotnie , rodziców, którzy angażują się w zajęcia sportowe swoich dzieci. Jednak daleka to jeszcze droga w edukacji nie tylko młodzieży, ale i dorosłych. Jak widzisz daleko nam jeszcze do ideału , ale sukces kraśniczanki - Zuzanny Mazurek świadczy o tym , że na brak uzdolnionej młodzieży nie możemy narzekać , abyśmy tylko potrafili w pełni te talenty rozwijać. Pozdrawiam z dalekiej Polski .B

Ona była gorsza..
ja nie pije jabola na wyrównawczych zajęciach z języka polskiego C;
genialne

XVIII LO im. J. Śniadeckiego

ZSO nr 10

94-203 Łódź, ul. Perla 11

tel. 633 93 23

e-mail: naszzso10@interia.pl

www.lo18.szkoly.lodz.pl

W szkole są klasy z następującymi przedmiotami rozszerzonymi: polskim, historią, WOS i geografią (klasa policyjno-prawna); polskim, historią, WOS-em, geografia, biologią i ochroną środowiska; polskim, matematyką, fizyką i informatyką; polskim, angielskim, matematyką i informatyką.

Języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski, łacina

Komunikacja. W pobliżu liceum zatrzymują się autobusy linii: 74, 83

Liczba uczniów w szkole: 430

Średnia liczba uczniów w klasie: 30

Lekcje zaczynają się o godz. 7.20, a kończą o 15.25

Kontynuuje naukę na studiach dziennych w uczelniach państwowych 60 osób ze 106 ubiegłorocznych absolwentów

Jak wypadła ubiegłoroczna matura? Uczniowie zdobyli średnio:

* język polski - 40,67 pkt (poziom podstawowy) oraz 17,12 pkt (poziom rozszerzony)

* język angielski - 33,3 i (informacja nieczytelna)

* matematyka - 19,1 i 6,8

* historia - 35,9 i 20,35

* biologia - 18,45 i 14

* geografia - 25,3 i 16

Imprezy cykliczne: sesja naukowa organizowana wspólnie z Instytutem Problemów Jądrowych; ślubowanie klas pierwszych; wyjazdy uczniów i nauczycieli na seminaria naukowe do Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie; uczniowie obserwują w nocy spadające meteory przy pomocy kamer wideo, a dane przesyłają do Warszawy; wymiana międzynarodowa uczniów z młodzieżą z Niemiec i Rosji.

Zajęcia pozalekcyjne: koło języka polskiego, niemieckiego, recytatorskie, stronimiczne, informatyczne, zajęcia wyrównawcze, zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego, zajęcia rekreacyjno-sportowe, gazetka szkolna, zajęcia na strzelnicy.

Liceum ma 19 komputerów i 2 pracownie informatyczne.

Obiekty sportowe: dwie sale gimnastyczne plus boisko.

Szkoła chwali się:

* pięćdziesięcioletnią tradycją i ciekawymi kierunkami kształcenia uczniów;

* prężnie działającym kołem astronomicznym;

* pozytywnym efektom działań profilaktyczno-wychowawczym

Opieka medyczna: pielęgniarka cztery razy w tygodniu

Źródło gazeta.pl

XXI LO im. Bolesława Prusa

90-509 Łódź, ul. Kopernika 2

tel. 636 68 54

e-mail: sekretariatlo21@o2.pl

http://lo21.szkoly.lodz.pl

Szkoła prowadzi klasy z następującymi przedmiotami rozszerzonymi: polskim, historią i angielskim (klasa dziennikarska), historią, wosem, polskim i angielskim (europejska), niemieckim, geografią, wosem i matematyką (ekonomiczna), historią, wosem i polskim (prawnicza), biologią, chemią i fizyką (biologiczno-chemiczną); matematyką, fizyką i chemią (matematyczno-fizyczna)

Języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, łacina

Komunikacja. W pobliżu liceum zatrzymują się tramwaje linii: 2, 3, 6, 7, 12, 15 i autobusy 80, 99

Liczba uczniów w szkole: 617

Średnia liczba uczniów w klasie: 32

Lekcje zaczynają się o godz. 8.15, kończą o 15.35

W ubiegłym roku szkolnym liceum miało:

1 - laureata ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej

Kontynuują naukę na studiach dziennych w uczelniach państwowych 182 osoby ze 194 ubiegłorocznych absolwentów.

Jak wypadła ubiegłoroczna matura? Uczniowie zdobyli średnio:

* język polski - 48 pkt (poziom podstawowy) oraz 22 pkt (poziom rozszerzony)

* język angielski - 47 i 37,12

* matematyka - 41 i 30

* historia - 73 i 30

* biologia - 37 i 32

* geografia - 40 i 33

Imprezy cykliczne: Tydzień Kultury Szkoły, Dzień Samorządności Szkolnej (uczniowie zamieniają się rolami z nauczycielami i woźnymi), Europejskie Igrzyska Olimpijskie, Dzień Tolerancji, „Prusejada” - dzień sportu

Zajęcia pozalekcyjne: koła historyczne, informatyczne, biologiczne, chemiczne, matematyczne, filozoficzne, języka angielskiego, niemieckiego, geograficzne, Koło Młodych Przedsiębiorców, teatralne, koło antyczne, Klub Europejski, SKS, koło taneczne, prawnicze, zajęcia wyrównawcze, dodatkowe zajęcia z przedmiotów maturalnych

Liceum ma 37 komputerów i 2 pracownie informatyczne

Obiekty sportowe: sala gimnastyczna, aula przystosowana do zajęć gimnastycznych, boisko, siłownia

Szkoła chwali się:

* wysokimi wynikami matur i wskaźnikiem przyjęć na studia dzienne w państwowych uczelniach

* osiągnięciami teatru szkolnego "Chatteatr"

* kreatywnością i przedsiębiorczością uczniow

Opieka medyczna: pielęgniarka trzy razy w tygodniu

Źródło: gazeta.pl

LI LO

931-126 Łódź, ul. Przybyszewskiego 73/75

tel. 681 13 83

e-mail: lo51@edu.lodz.pl

www.lo51.info

W szkole są klasy z następującymi przedmiotami rozszerzonymi: geografią i językiem angielskim, biologią i angielskim, polski, angielskim i WOS-em, historią, angielskim i WOS-em, językiem niemieckim i angielskim.

Języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski.

Komunikacja. W pobliżu szkoły zatrzymują się autobusy linii: 73, 79, 81, 89, 99

Liczba uczniów w szkole: 350

Średnia liczba uczniów w klasie: 30

Lekcje zaczynają się o godz. 8.15, kończą o 15.30

Kontynuują naukę na studiach dziennych w uczelniach państwowych 33 osoby z 82 ubiegłorocznych absolwentów.

W ubiegłym roku szkolnym liceum miało:

1 - finalistę ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej

Jak wypadła ubiegłoroczna matura? Uczniowie zdobyli średnio:

* język polski - 32,9 pkt (poziom podstawowy) oraz 17,6 pkt (poziom rozszerzony)

* język angielski - 39 i 23

* matematyka - 19

* historia - 53 i 20,5

* biologia - 24,5 i 17

* geografia - 27 i 16

Imprezy cykliczne: sesja o zdrowiu i ekologii, Dni Łodzi, międzyszkolny konkurs „Człowiek, równowaga, zdrowie”, międzyszkolny konkurs ekologiczny dla gimnazjalistów, akcja krwiodawstwa

Zajęcia pozalekcyjne: koła matematyczne, informatyczne, bioinformatyki, dziennikarskie, teatralne, Klub Europejski, koło turystyczne, koła językowe, Szkolny Ośrodek Kariery, SKS, PCK, wolontariat, gazetka szkolna, zajęcia wyrównawcze i konsultacje.

Liceum ma 76 komputerów i 3 pracownie informatyczne.

Obiekty sportowe: duża sala gimnastyczna, mała sala z siłownią, boisko.

Szkoła chwali się:

* klasą współpracującą z Uniwersytetem Bałtyckim

* dobrym wyposażeniem w sprzęt multimedialny

* przyjazną i kameralną atmosferą, bezpieczeństwem uczniów

Nie ma stołówki, tylko bufet z ciepłymi posiłkami

Opieka medyczna: pielęgniarka pięć razy w tygodniu

Źródło: gazeta.pl

Gimnazjum Nr 20

ul. Olimpijska 9 Łódź

tel. 686 73 50

e-mail: gim20lodz@wp.pl

www.retsat1.com.pl

Klasy: humanistyczna z elementami edukacji teatralno-filmowej, ogólna z rozszerzonym wosem i przedsiębiorczością, biologiczna z edukacja prozdrowotną i ekologiczną, informatyczna z elementami matematyki, sportowa z rozszerzonym programem z zakresu piłki siatkowej i nożnej

Języki obce: angielski, niemiecki

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 34,45 pkt

część matematyczno-przyrodnicza - 23,6 pkt.

Liczba uczniów w szkole: 309

Średnia liczba uczniów w klasie: 24

Godziny zajęć: 8.00-13.30

Komunikacja: w pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 10, 12, 14 i autobusy: 69, 86

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 132

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 95

W liceach profilowanych: 14

W technikach: 11

W zawodówkach: 12

Imprezy cykliczne: Mistrzostwa Łodzi w tenisie stołowym dla szkół podstawowych i gimnazjów, międzyszkolny konkurs turystyczno-przyrodniczy dla klas szóstych, międzyszkolne konkursy poetyckie i literackie, matematyczny, konkurs wiedzy o AIDS, Dzień Sportu, międzygimnazjalne zawody w piłce siatkowej o puchar dyrektora, kiermasz używanych podręczników

Zajęcia pozalekcyjne: zajęcia wyrównawcze, koła: informatyczne, polonistyczne, matematyczne, biologiczne, geograficzne, fizyczne, chemiczne, historyczne, teatralne, techniczne, języka angielskiego i niemieckiego, internautów, turystyczne, zajęcia sportowe (piłka siatkowa, koszykówka), grupa cheerleaderek i zespół wokalno-instrumentalny.

W szkole są 23 komputery w 2 pracowniach komputerowych

Baza sportowa: sala gimnastyczna, dwie salki do gimnastyki, tenisa stołowego u unihoca, uczniowie korzystają z basenu w sąsiedniej szkole, asfaltowe boisko do piłki ręcznej, mniejsze boisko, siłownia

Szkoła chwali się: Klubem Europejskim, organizowanie Wigilii dla mieszkańców osiedla, współpracą z osiedlową telewizją, domem dziecka, zbiórką darów dla zwierząt z łódzkiego schroniska, publikacjami tomików poezji uczniów, działalnością w Polskim Towarzystwie Schronisk Młodziezowych, harcówką, organizacją Dnia Zdrowia, I miejscem w amatorskiej lidze siatkówki.

Jest stołówka, obiad - 3,5 zł

Opieka medyczna: pielęgniarka cztery razy w tygodniu

Spośród kandydatów spoza regionu pierwszeństwo mają ci, którzy osiągnęli średnia ocen co najmniej 4.0 (bez ocen dopuszczających) i minimum dobra ocenę z zachowania

Gimnazjum nr 1

ul. Sterlinga 24, 91-212 Łódź

tel. 631 10 62

e-mail: gim1@szkoly.lodz.pl

www: gim1.szkoly.lodz.pl

Klasy: ogólne z drugim językiem

Języki obce: angielski, rosyjski, niemiecki, włoski

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 36,54 pkt.

część matematyczno-przyrodnicza - 31,25 pkt.

Liczba uczniów w szkole: 410

Średnia liczba uczniów w klasie: 31

Godziny zajęć: 8-16.10

Komunikacja: w pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 7, 9, 12, 13 i autobusy: 51, 57, 60, 70, 86, 96.

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 107

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 90

W liceach profilowanych: 4

W technikach: 10

W zawodówkach: 2

Imprezy cykliczne: wyjazd integracyjny pierwszaków w okolice Łodzi; Gala Chrobolków - uroczystość wręczenia statuetek nauczycielom w różnych kategoriach; konkurs „Super klasa Chrobrego” - na najbardziej aktywną klasę; wybory „Orłów Chrobrego” - uczniów osiągających najlepsze wyniki w nauce, „Święto Miłości” - impreza z okazji Walentynek (przedstawienia teatralne, koncert życzeń, wystawa symboli miłości ); „Talenty Chrobrego” - uczniowie prezentują projekty; wycieczki do Warszawy - zwiedzanie Sejmu i Senatu, edukacja medialna w kinie IMAX

Zajęcia pozalekcyjne: dodatkowe lekcje przygotowujące uczniów do egzaminów końcowych z języka polskiego i matematyki, koła polonistyczne, historyczne, biologiczne, matematyczne, fizyczne, chemiczne, geograficzne, plastyczne, regionalne, turystyczne, kultury brytyjskiej, taneczne, teatralne, zajęcia sportowe SKS (pływanie, siatkówka, piłka nożna), zajęcia wyrównawcze z polskiego i matematyki

W szkole jest 21 komputerów i 1 pracownia informatyczna

Obiekty sportowe: sala gimnastyczna i dwa boiska - wspólne z SP nr 1, siłownia, zajęcia w-f odbywają się również w salach KS "Społem"

Szkoła chwali się: sukcesami w ogólnopolskim konkursie integracyjnym „Fair play”, udziałem w akcji „Adopcja serca” (wspiera finansowo nastolatka z Ruandy) i programie „Wieża Babel”; pierwszym miejscem w województwie w sztafetach pływackich dziewcząt; współpracą z łódzkimi uczelniami i Zespołem Szkół Specjalnych, lauratami i finalistami przedmiotowych konkursów wojewódzkich

Stołówka jest w SP nr 1 mieszczącej się w tym samym budynku, obiad kosztuje 3,85 zł

Opieka medyczna: pielęgniarka trzy razy w tygodniu

Spośród kandydatów spoza rejonu pierwszeństwo mają ci, którzy mają bardzo dobre wyniki z wybranych przedmiotów i działają społecznie

Gimnazjum Nr 28

ul. Kopcińskiego 54, 90-032 Łódź

tel. 674 77 78

e-mail: gim28@edu.lodz.pl

www: gim28.edu.lodz.pl

Klasy: z rozszerzonym angielskim, z rozszerzonym niemieckim, francuskim, matematyczno-informatyczna, z rozszerzoną nauką matematyki i języka polskiego

Języki obce: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 33,96 pkt

część matematyczno-przyrodnicza - 26,1 pkt.

Liczba uczniów w szkole: 560

Średnia liczba uczniów w klasie: od 28 do 31

Godziny zajęć: 8.15-14.45

Komunikacja: w pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 7, 8, 9, 10, 13 i autobusy: 54, 55, 70, 74, 75, 80, 83, 85, 96.

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 195

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 142

W liceach profilowanych: 11

W technikach: 35

W zawodówkach: 7

Imprezy cykliczne: międzygimnazjalny konkurs sozologiczny (o ochronie przyrody), projekt „Czy wiem dokąd idę” - pomaga uczniom zaplanować drogę zawodową, konkurs wiedzy o regionie, konkurs na szybkie wyszukiwanie wiadomości z internetu, dzień patrona, piknik językowy, konkurs mitologiczny, dzień sportu, egzamin z angielskiego dla trzecioklasistow wzorowany na certyfikatach językowych

Zajęcia pozalekcyjne: zajęcia sportowe, komputerowe i plastyczne w świetlicy profilaktycznej, koła: dziennikarskie, teatralne, matematyczno-informatyczne, historyczne, regionalne, geograficzne, fizyczne, biologiczne, wiedzy o sztuce, języka francuskiego, taneczne, unihokeja, turystyczne, zespół wokalny, Klub Miłośników Komunikacji, Klub Europejski, Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze, zajęcia wyrównawcze.

W szkole są 44 komputery i 3 pracownie informatyczne.

Obiekty sportowe: trzy sale gimnastyczne (jedna z lustrami do aerobiku) plus siłownia. Boisko do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki i koszykówki. Uczniowie odpłatnie mogą pływać w basenie Anilany

Szkoła chwali się: laureatami i finalistami konkursów przedmiotowych, tytułami: „Szkoły z klasą”, „Szkoły bez przemocy i narkotyków”, „Szkoły promującej zdrowie”; pomocą niesioną rówieśnikom z Afryki, udziałem w europejskim projekcie o globalizacji, edukacją regionalną, udziałem w projekcie „Skarby w śmieciach” i akcji „Zwierzakom pod choinkę”; lekcjami w NBP, Sejmie i Senacie, gazetką szkolną

Jest stołówka, obiad - 3 zł

Opieka medyczna: pielęgniarka trzy razy w tygodniu

Spośród kandydatów spoza rejonu pierwszeństwo mają ci, którzy najlepsze świadectwa i największe osiągnięcia.

Gimnazjum nr 6

ul. Limanowskiego 124a, 91-041

tel. 651 28 17

e-mail: gim6.lodz@wp.pl

www: gim6.szkoly.lodz.pl

Klasy: z rozszerzonym programem: biologii i chemii; informatyki; turystyczno-geograficzna, humanistyczna; humanistyczna z elementami wiedzy o teatrze

Języki obce: niemiecki, angielski, francuski, rosyjski

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 33,02 pkt

część matematyczno-przyrodnicza - 25,39 pkt

Liczba uczniów w szkole: 409

Średnia liczba uczniów w klasie: 26

Godziny zajęć: 8-14.25

Komunikacja: w pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 2, 5 autobusy: 73, 78, 79, 96.

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 108

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 64

W liceach profilowanych: 13

W technikach: 23

W zawodówkach: 8

Imprezy cykliczne: „Dzień Języków Obcych” - impreza wrześniowa, organizowana przez klasy trzecie dla pierwszaków, „Dzień seniora” - w styczniu impreza dla babci i dziadków uczniów szkoły oraz emerytów i rencistów z pobliskiego Klubu Emeryta, „Europa na wesoło” - zawody sportowe połączone z prezentacją wiedzy o krajach Unii Europejskiej, ,,Międzygimnazjalny Sejmik Uczniowski” - nauka prezentacji własnego dorobku, samorządności.; 11 listopada - sesja naukowa o niepodległości, konkurs o Łodzi i Polsce

Zajęcia pozalekcyjne: koła: języka polskiego, teatralne przygotowujące przedstawienia po angielsku, języka angielskiego, miłośników kultury anglosaskiej, religiijno-dyskusyjne, języka niemieckiego, wychowania obywatelskiego, Miłośników Muzy Klio, młodych poetów, chemików i ratowników, LOP, PCK, matematyczne dla uczniow klas trzecich, koło sportowe (min. unihokej i hokej na trawie), Zespół Tańca Nowoczesnego, Turystyczny Klub Miłośników Ziemi Łódzkiej, Stowarzyszenie Miłośników Książek „Bibliofil”, zajęcia wyrównawcze

W szkole jest 26 komputerów i 1 pracownia informatyczna

Obiekty sportowe: dwie sale gimnastyczne, boisko sportowe

Szkoła chwali się: finalistami konkursów przedmiotowych, sportowych i artystycznych; certyfikatem „Szkoły z klasą”; świetną kadrą, zbiórkami karmi i koców dla schroniska dla zwierząt, czytaniem książek przedszkolakom, programami autorskimi

Jest stołówka: obiady - 4,5 zł

Opieka medyczna: pielęgniarka pięć razy w tygodniu

Spośród kandydatów spoza rejonu pierwszeństwo mają ci, którzy mają średnią ocen przynajmniej 4,1 i minimum bardzo dobrą ocenę z zachowania

Gimnazjum nr 7

ul. Rojna 33, 91-134 Łódź

tel. 652 27 50

e-mail: gim7@szkoly.lodz.pl

www: gim7.szkoly.lodz.pl

Klasy: ogólne z angielskim i niemieckim.

Języki obce: angielski, niemiecki, francuski

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 35,95 pkt.

część matematyczno-przyrodnicza - 27,92 pkt.

Liczba uczniów w szkole: 488

Średnia liczba uczniów w klasie: 27

Godziny zajęć: 8-14:30

Komunikacja: w pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 2, 5, 8, 13 autobusy: 76, 78, 83, 96, 6.

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 139

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 107

W liceach profilowanych: 4

W technikach: 22

W zawodówkach: 6

Imprezy cykliczne: Święto Patrona Szkoły - Mikołaja Kopernika, cykliczne konkursy międzyszkolne m.in.: „Podróże kształcą”, „Z gramatyka języka niemieckiego na ty”, „Kosmos inspiracja naszych działań twórczych” (konkurs plastyczny ), „Kartka świąteczna”, „Sportowe soboty”; europejski piknik muzyki, tańca i kulinariów; mecz piłkarski uczniów z nauczycielami; rajd turystyczny

Zajęcia pozalekcyjne: koła: języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, matematyczne, historyczne, fizyczne, chemiczne, turystyczne, informatyczne, Klub Europejski, Klub Miłośników Książki, Dyskusyjny Klub Filmowy; koło „Caritas”; zespół wokalno-muzyczny, zajęcia wyrównawcze.

W szkole jest 21 komputerów i 1 pracownia informatyczna

Obiekty sportowe: sala: gimnastyczna, sala do aerobiku, siłownia, boisko do: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej, odpłatne zajęcia na pływalni ,,Wodny raj”

Szkoła chwali się: certyfikatami „Szkoły z klasą” i „Szkoły promującej zdrowie”, sukcesami zespołu wokalno-instrumentalnego Seven Heaven, gazetką szkolną „Potęga siódemki”

Jest stołówka: obiad - 3 zł

Opieka medyczna: pielęgniarka cztery razy w tygodniu; dla chętnych =- przeglądy stomatologiczne i fluoryzacja

Spośród kandydatów spoza rejonu pierwszeństwo mają ci, którzy mają wysokie oceny z języka polskiego, obcego, matematyki, historii i przyrody oraz szczególne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie

Gimnazjum nr 4

ul. J. Tuwima 12a, 90-003 Łódź

tel. 632 47 82

e-mail: gim4@vline.pl

www: gim4.miastolodz.com

Klasy: humanistyczna., informatyczna, turystyczna, sportowa, ogólna

Języki obce: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski

Średnia szkolna z ubiegłorocznego egzaminu końcowego:

część humanistyczna - 31,09 pkt.

część matematyczno-przyrodnicza - 19,25 pkt.

Liczba uczniów w szkole: 423

Średnia liczba uczniów w klasie: 27

Godziny zajęć: 8:15-15:35

Komunikacja: w pobliżu gimnazjum zatrzymują się tramwaje linii: 1, 2, 3, 5, 6, 11 autobusy: 57, 83, 86.

Liczba ubiegłorocznych absolwentów: 131

W liceach ogólnokształcących naukę kontynuuje: 67

W liceach profilowanych: 14

W technikach: 36

W zawodówkach: 14

Imprezy cykliczne: międzyszkolny festiwal ,,Tańce jednoczącej się Europy”; międzyszkolny konkurs literacki i plastyczy ,,Poezja Juliana Tuwima inspiracja naszych działań twórczych”; ,,Święto patrona szkoły” - happening przy Ławeczce Tuwima, „I ty możesz pomóc innym” - konkurs charytatywny, święto szkoły - festiwal nauki i talentów, bal pożegnalny dla trzecioklasistów

Zajęcia pozalekcyjne: przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego; wyrównawcze: język polski i matematyka; zespoły taneczne; koła: misyjne, teatrzyk „W oparach absurdu”, koła dziennikarskie, filmowe, teatralne, biblioteczne, wolontariuszy, turystyczne, PCK, sportowe, doradztwa zawodowego, Klub Europejski, zajęcia wyrównawcze, dodatkowe lekcje przygotowujące trzecioklasistów do egzaminów końcowych, kawiarenka internetowa

W szkole jest 40 komputerów i 2 pracownie informatyczne

Obiekty sportowe: duża sala gimnastyczna, dwie małe sale gimnastyczne, dwa boiska: do piłki nożnej i siatkówki, klasy sportowe mają zajęcia w klubie ,,Orzeł”

Szkoła chwali się: certyfikatem ,,Szkoły z klasą”, indeksami uczniowskimi, współpracą z rodzicami w profilaktyce uzależnień, doradztwem zawodowym, świetlicą TPD

Jest stołówka: obiad - 4,5 zł

Opieka medyczna: pielęgniarka dwa razy w tygodniu

Spośród kandydatów spoza rejonu pierwszeństwo mają ci, którzy mają przynajmniej trójki z najważniejszych przedmiotów i poprawną ocenę z zachowania

MATEMATYKA W SZKOLE 48 Czasopismo dla nauczycieli - eprasa - POBIERZ!

„Matematyka w Szkole" dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów to dwumiesięcznik ukazujący się w czasie roku szkolnego, z przerwą na wakacje. Posiada typowo metodyczny charakter. Znaleźć w nim można dużo gotowych materiałów do wykorzystania na lekcjach, kółkach matematycznych i zajęciach wyrównawczych. Publikowane są głównie artykuły nauczycieli matematyki, którzy chcą podzielić się swoimi pomysłami i doświadczeniami z innymi.

Pismo składa się z pięciu działów:

I – „Edukacja” – artykuły dotyczące zmian w przepisach oświatowych, informacje o testach kompetencji, diagnozach.

II – „Temat numeru” – pomysły i materiały zebrane wokół jednego tematu, które można wykorzystać w pracy z uczniami. Artykuły zawierają wskazówki metodyczne. Przykładowe tematy to: Ścieżka regionalna, Intuicja matematyczna, Z algebrą i bez.

III – „Nauczanie matematyki” – artykuły opisujące ciekawe formy pracy, pomysły na lekcje międzyprzedmiotowe, materiały na godziny wychowawcze, porady, jak pracować z uczniami zdolnymi i słabymi.

IV – „Materiały” – pomoce naukowe i gotowce do pracy z uczniem, np. domina, łańcuszki pamięciowe, układanki, obrazki logiczne.

V – „Z ostatniej ławki” – doza humoru na temat matematyki i jej nauczania.

"Matematyka w Szkole" teraz także – wprost na twój komputer.

Numer: 48
Data wydania: 01.01.2009
Język publikacji: polski
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe Spółka z o.o.
ISSN: 1507-2800Kilka dni temu miało miejsce wystąpienie Rzecznika Praw Ucznia na temat obowiązkowych prac domowych, stwierdził On że na podstawie Art. 31 konstytucji Uczeń nie ma obowiązku odrabiania pd ponieważ nie nakazuje tego żadna ustawa.

Jeżeli sprawa zostanie potwierdzona przez Rzecznika Praw Obywatelskich to będzie potrzebna poważna reforma systemu edukacji w Polsce ponieważ programy są poważnie przeładowane a dalsze ich cięcia zmniejszyły by w liceach poziom przygotowania do studiów. Nawet teraz często słyszy się o przypadkach kiedy z powodu obniżenia programu matematyki na politechnikach prowadzone są zajęcia wyrównawcze.

Proponuję wprowadzenie systemu podobnego do Irlandzkiego, czyli większy podział na profile w liceach, kosztem przedmiotów nie potrzebnych do studiowania, przy jednoczesnym zachowaniu obecnych programów na wybrane przedmioty (programy nauczania w Polsce naprawdę przewyższają te Irlandzkie) i zachowaniu obecnej liczby godzin szkolnych, a godziny uwolnione dzięki temu mogły by zostać przeznaczony na dodatkowe ćwiczenia z wybranych przedmiotów.

Proponuję także redukcję materiału języka polskiego dla osób które nie wiążą z nim przyszłej kariery zawodowej ponieważ nauczyciele pomimo pięciu godzin lekcyjnych tygodniowo nie wyrabiają się z programem. Jestem uczniem drugiej klasy liceum ogólnokształcącego i w szkole nauczyciel od początku roku przerabia tylko lektury, nie ma czasu na podręcznik i jeszcze dodatkowo zadaje pracę domową którą przeciętnienie odrabia się ok 1,5 godziny o ile nie korzysta się z pomocy internetowych takich jak sciaga.pl (co robi większość uczniów z powodu braku czasu).

Jestem także zwolennikiem utworzenia instytucji formalnego Rzecznika Praw Ucznia przy regionalnych Kuratoriach Oświaty, ponieważ prawa ucznia często są łamane lub nieprzestrzegane (co widać na forum nieformalnego RPU: http://prawa-ucznia.pl/forum/), jego rolą mogła by być także informacja uczniów o przysługujących im prawach.

zyletK -żeby się dobrze zareklamować, mieć dobry marketing, dobrze się sprzedać to... trzeba umieć poprawnie się wypowiedzieć.

Na początek proponowałbym ukończenie pierwszych czterech klas szkoły podstawowej oraz zajęcia wyrównawcze z języka polskiego.

"Matematyka w Szkole" - Czasopismo dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów - Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe Spółka z o.o. - ePrasa, eCzasopismo, eMagazyn w języku polskim do czytania na ekranie komputera Czasopismo w języku polskim w formacie , Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe Spółka z o.o.
Opis: Matematyka w Szkole dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów to dwumiesięcznik ukazujący się w czasie roku szkolnego, z przerwą na wakacje. Posiada typowo metodyczny charakter. Znaleźć w nim można dużo gotowych materiałów do wykorzystania na lekcjach, kółkach matematycznych i zajęciach wyrównawczych. Publikowane są gło... czytaj więcej... i pobierz darmowy fragment

To wydawnictwo znajdziesz w e-Sklepie w kategoriach:


Odpowiedzcie mi na takie dwa pytania:
1. Czy szkoła w Roswell (inne seriale też mogą być) jest przedstawiona w sposób realistyczny czy wyidealizowany?

2. Dlaczego Liz - osoba zamierzająca studiować biologię - nie rozumiała co mówił Lareck w odcinku "How the Other Half Live" a ja - mający ostatnimi czasy z biologii tylko 3 - rozumiałem?

3. miały być dwa Jak byście ocenili szkolnictwo amerykańskie w stosunku do polskiego? Może ktoś tam był, widział?


Odpowiedzi na te pytania sa rozne:
1. Co znaczy wyidealizowany ? Naprawde maja szafki na korytarzach, naprawde maja takie spotkania z psychologiem szkolnym, maja tzw. "Year Book" i praca nad nia trwa prawie polowe roku szkolnego. Wlasciwie to ich szkola wlasnie tak wyglada.

2. Poziom nauczania w Stanach jesli chodzi o objetosc materialu jaki musza opanowac uczniowie rozni sie baarrdzoo mocno od tego czego nas ucza. Jednak my kujemy na pamiec te tony, a oni musza jeszcze uzywac tej wiedzy przy rozwiazywaniu roznych zadan. Kto maial zajecia w pozadnie wypodazonej sali do chemii gdzie kazdy mogl przeprowadzac eksperymenty wie jaka to frajda, o wiele wieksza niz rozrysowywanie zwiazkow na kartce. Dlatego tez Liz nie miala pojecia o budowie DNA i syntezie bialek RNA dla nich to juz material studiow.

3. Z ocena to troche jest dziwacznie, nie bylam i nie widzialam, ale z roznych zrodel wylaniaja sie zarowno dodatnie jak i ujemne strony obu systemow. My mamy zdecydowanie za duzo materialu czysto pamieciowego, jednak radzimy sobie dobrze z wysokim poziomem (kto marudzi ze w polsce jest niski poziom to niech wlasnie pomysli o Liz ) z drugiej strny na co nam skoplikowane wzory matematyczne do oblicznaia powierzchni ostroslupa, skoro nie potrafimy policzyc ile potrzeba tapety do pokoju ??? Jeszcze na szczescie czytamy i piszemy o wiele lepiej niz amerykanie, ktorzy obecnie maja bardzo duze problemy z analfabetyzmem wtornym i funkcjonalnym. Jesli wezmiemy pod uwage osobe konczaca liceum i wychodzaca z matura (pomijajac sciagi w kanapkach i takie tam) poprawnosci pisana i wypowiadania sie w ojczystym jezyku jest 100 razy lepsza niz u amerykanow, ktorzy nawet na studiach maja specjalne zajecia wyrownawcze z angielskiego. Z drugiej strony maja tam duzo emigrantow. Ocencie sami czy to nasze szkolnictwo jest rzeczywiscie takie paskudne.
Na koniec zeby was pocieszyc: wiece gdzie jest USA, wiecie gdzie jest Waszyngton ? Wiekszosc z was wie, wiecie nawet gdzie jest Warszawa i ze stolica Niemiec jest Berlin. Amerykanie nie wiedza !!!

Hypatia Enciklopedus El Diabolicus

Monika nie ma zajęć konpensacyjno-korekcyjnych- ma 3 godz w tygodniu zajęć wyrównawczych z swoją nauczycielką.Ta nauczycielka pomimo braku odpowiedniego przygotowania stara się na ile wiedza i praktyka na to pozwala. Nauczycielka wspomagająca ,która ma do tego przygotowanie (ma skończone studia- ale z praktyką to u niej wielki .
Zajęcia z poradni pedagogicznej mamy obiecane ,że będą się odbywać w szkole ,ale jakoś Pani do końca listopada nie dotarła.
Język polski u Moniki w zeszłym roku był słaby, ale teraz synteza i analiza dobra, czytanie też, czytając polecenia pamięta co ma zrobić( co w zeszłym roku było nierealne)popełnia tylko błedy w pisaniu (myli j z i).
Badanie w poradni miała ,a jakże tylko te panie........Szkoda gadać mamy taką dyr poradni ,która pozjadałą wszystkie rozumy.uparłą się ona ,żeby Monika poszła do drugiej klasy pomimo problemów z matematyką i czytaniem. Uważałą ona,że jak ma Monika badania psychologiczne w normie to nie ma podstaw do zatrzymania jej w pierwszej klasie.Badanie pedagogiczne przeprowadziła pani pedagog z tytułem doktora.Moje wrażenie było jedno zarówno badanie jak i opinia napisane było pod dyktando pani dyrektor. Zresztą nie wiem jaki miala w tym cel ale robiła wszystko ,aby klasa integracyjna do której chodzi teraz Monika nie powstała.
Tak więc zaburzeń pani rzadnych nie wykryła napisała jedynie,że Monika liczy do 10 na konkretach.
Jednak ja postawiłam na swoim razem z nauczycielką, która uczyła Monikę zostawiłyśmy ją w pierwszej klasie i Monika mogła rozpocząć naukę w klasie integracyjnej.
Dlatego niestety nie wierzę w panie w naszej poradni(zreszta jak pozostali rodzice niepełnosprawnych dzieci z klasy)i muszę poszukać czegoś na własną rękę-może ktoś w Warszawie.
Maleńka powiedz mi kogo mam szukać psychologa, pedagoga , czy kogoś kto specjalizuje się w dyslekcjibo pewnie nie ma kogoś takiego od akalkuli.
Pedagodga w szkole nie mamy Pani od połowy września jest na zwolnieniu -miala operację.Pomimo problemów jakie mamy w szkole jestem bardzo zadowolona,że zrezygnowałyśmy z indywidualnego nauczania.Monika ma koleżanki i kolegów (sprawnych jak i mniej sprawnych),ma motywację do nauki i co najważniejsze codziennie jak idzie do szkoły uśmiech na twarzy.

Wnioski i zalecenia:

Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań stwierdzono. Ze trudności uczennicy z opanowaniem materiału programowego, są uwarunkowane w głównej mierze specyficznymi deficytami rozwojowymi funkcji percepcyjno - motorycznych przy ogólnym przeciętnym poziomie funkcjonowania intelektualnego (ryzyko dysleksji rozwojowej) jak również okresowo nasilającymi się problemami w zakresie koncentracji uwagi.

Powyższe trudności, powodują stopniowo nawarstwiające się zaległości programowe. Ze względu na bardzo słabo opanowaną technikę czytania i pisania oraz znaczne braki w wiadomościach z matematyki i języka polskiego, wskazanym wydaje się sugerowana przez szkolę, konieczność powtarzania przez uczennicę klasy pierwszej. Powtórzenie klasy jest szansą i dla dziecka na wyrównanie opóźnień i dalszą stymulację rozwoju poznawczo emocjonalnego.

W pracy dydaktyczno - wychowawczej prowadzonej! na terenie szkoły. wskazane jest uwzględnienie trudności uczennicy, poprzez dostosowanie wymagań edukacyjnych do aktualnych możliwości psychofizycznych dziecka. Prace pisemne dziewczynki powinny być oceniane wieloaspektowo; a ujawnione błędy - zaznaczone w celu późniejszego ich opracowania

- nie powinny wpływać na ocenę końcową. W przypadku trudności z odczytaniem notatki dziewczynka powinna mieć możliwość ustnego zaliczenia określonej partii materiału podczas indywidualnej rozmowy z nauczycielem. Podczas pisania sprawdzianów i klasówek, wskazane jest głośne odczytanie przez nauczyciela polecenia. bezpośrednio przed przystąpieniem przez dziecko do udzielania na nie odpowiedzi. W przypadku obserwowanych okresów dekoncentracji wskazane jest zastosowanie wcześniej opracowanego, jednolitego sygnału przywołującego dziecko do pracy.

Wskazane jest również podjęcie intensywne! prac pedagogicznej mającej na celu wzrost motywacji uczennicy do podejmowania wysiłku i samodzielnego pokonywania trudności, ćwiczenia podstawowych technik uczenia się, wzmacnianie wszelkich przejawów konstruktywnej aktywności na terenie szkoły poprzez częste nagrody, pochwały (najlepiej , na tle grupy rówieśniczej) doceniana wkładu wysiłku i zaangażowania. Niezwykle istotne jest zapewnienie dziewczynce możliwości rozwijania indywidualnych zainteresowań i to zarówno i na terenie domu rodzinnego jak i w szkole. Wskazany jest dalszy udział dziewczynki w zajęciach wyrównawczych oraz korekcyjno - kompensacyjnych organizowanych na terenie szkoły.

Kontrolne badanie psychologiczne w roku szkolnym 2009/2010.

W rozmowie z mamą dziewczynki przedstawiono metody pracy w domu oraz zaproponowano |udział dziecka w indywidualnych zajęciach korekcyjno -kompensacyjnych organizowanych na terenie tutejszej Poradni, począwszy od września.

Podkreślono również wskazania do konsultacji okulistycznej.
............................................................................................................

To opinia dla córki Roxy.Dreptaczku dziękuję

Ministerstwo Edukacji ogłosiło, jakie zmiany chce wprowadzić. Prosi o ocenę nowych programów do połowy maja. "Gazeta" zgłasza się na ochotnika. Dziś przedstawiamy zmiany. Jutro oceni je kilkoro ekspertów i ogłosimy listę problemów do dyskusji. Zapraszamy do rozmowy czytelników, zwłaszcza nauczycieli i rodziców, a może nawet uczniów

NOWE PROGRAMY

MEN chce zmienić programy nauczania - kończy opracowywać tzw. podstawy programowe. Nowe programy (a więc i nowe podręczniki) wejdą w życie w roku szkolnym 2009/10, najpierw w pierwszych klasach podstawówki i gimnazjum. Warto zobaczyć, czego szkoła ma nauczyć, w tym proponowane lektury, na www.reformaprogramowa.men.gov.pl.

PODRĘCZNIKI ZA DARMO

Podręczniki dla klas wchodzących do reformy zafunduje państwo, we wrześniu 2009 r. dostaną je pierwszaki z podstawówki i gimnazjum. Będą własnością szkoły i zostaną w bibliotekach dla następnych roczników. Czy od tego czasu podręczniki będą w ogóle za darmo? MEN jeszcze nie wie.

PRZEDSZKOLE: KONIEC ZERÓWEK

Ostatnie zerówki w przedszkolach i szkołach dla sześciolatków będą w roku 2009/10.

MEN obiecuje, że od 2009 r. dla wszystkich pięciolatków będzie miejsce w przedszkolu. Ministerstwo chce skorzystać, zwłaszcza na wsi, z tzw. alternatywnej edukacji przedszkolnej, czyli placówek małych i tańszych, bez specjalnego budynku, z mniejszą liczbą godzin, oferujących edukację (a nie wielogodzinną opiekę) w małych grupach różnowiekowych (3-5 lat).

PODSTAWÓWKA: SZEŚCIOLATKI DO SZKÓŁ

W 2009/10 r. wszystkie sześciolatki trafią do szkół, chyba że rodzice uznają, że ich dziecko nie jest jeszcze gotowe. Klasy mają być maks. 25-osobowe, zajęcia 5 godzin dziennie, odrębna świetlica do 17, klasy wyposażone jak w przedszkolach: zamiast ławek stoliki do pracy grupowej, dywanik, zabawki.

Język obcy od początku

Obowiązek języka obcego od pierwszej klasy już od roku 2008/09 (najlepiej angielski).

GIMNAZJUM: DWA JĘZYKI

Kontynuacja języka z podstawówki i obowiązkowa nauka drugiego języka.

Zajęcia dodatkowe do wyboru wyrównawcze i rozwijające

Te zajęcia mają służyć zwiększaniu szans uczniów, którzy mają trudności w nauce.

Mają też rozwijać zainteresowania, budzić pasje i pomóc w wyborze profilu w liceum lub szkoły zawodowej. Będą to zajęcia poznawcze, artystyczne (gra na bębnach, rysunek), sportowe i techniczne.

LICEUM: SKRÓCONA EDUKACJA OGÓLNA

Tylko w I klasie - dokończenie edukacji ogólnej z gimnazjum, ale bez powtarzania treści (np. na historii kontynuacja programu, czyli w pierwszej klasie nauka o czasach współczesnych, a nie jak do tej pory od początku dziejów tylko szerzej niż w gimnazjum). W następnych klasach wszyscy uczniowie uczą się wspólnie tylko języka polskiego, matematyki i języka obcego. Są jednak zajęcia dopełniające, np. z historii, dla tych, którzy nie wybrali profilu humanistycznego. Nie będzie więc tak, że przedmioty tzw. ogólne kończą się w pierwszej klasie.

W klasach II I III - przewidywana jest specjalizacja. Uczeń wybiera profil pod kątem matury i przyszłych studiów, wybiera zajęcia z oferty szkoły (np. profil humanistyczno-filozoficzny, przyrodniczo-matematyczny itp.).

MATURA: POLSKI, MATEMATYKA, JĘZYK i PRZEDMIOTY DODATKOWE

Od 2010 r. obowiązkowa matura z matematyki (decyzję podjął już min. Roman Giertych) - tylko pisemna. Pozostaje obowiązkowy język polski i obcy, ustnie i pisemnie. Wszystkie trzy przedmioty na jednym poziomie (teraz jest do wyboru łatwiejszy - podstawowy i trudniejszy - rozszerzony).

Przedmioty dodatkowe można zdawać do trzech przedmiotów ekstra, wszystkie na jednym poziomie (teraz jest wybór - podstawowy i rozszerzony), nie można nie zdać tego egzaminu (!), tzn. nie ma tzw. progu zdawalności. Wynik liczy się przy przyjęciu na studia.

zapraszam do dyskusji.

PRIORYTET VII
PROMOCJA INTEGRACJI SPOŁECZNEJ

Opis Priorytetu VII
W ramach Priorytetu VII podejmowane będą przede wszystkim działania zmierzające do ułatwienia dostępu do rynku pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz rozwijania instytucji ekonomii społecznej, jako skutecznej formy integracji społeczno ¬zawodowej. Ważnym elementem wsparcia jest eliminowanie różnego rodzaju barier (organizacyjnych, prawnych czy psychologicznych) na jakie napotykają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, imigrantów, osób opuszczających placówki opieki zastępczej czy zakłady karne, postrzeganych w sposób stereotypowy przez pracodawców i otoczenie społeczne jako pracownicy mniej dyspozycyjni oraz mobilni zawodowo.
Wobec tych osób -zostaną zastosowane instrumenty aktywnej integracji, mające na celu przywrócenie osób wykluczonych na rynek pracy oraz ich integrację ze społeczeństwem, poprzez przywrócenie zdolności lub możliwości zatrudnienia, uzyskanie wsparcia dochodowego oraz wyeliminowanie przeszkód napotykanych przez osoby i rodziny w procesie dostępu do praw i usług społecznych, a przez to wspierających ich powrót do zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Istotne jest równie tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi adaptacyjnych form zatrudnienia, w tym w sektorze ekonomii społecznej (organizacje pozarządowe, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, spółdzielnie socjalne), która łącząc cele społeczne z ekonomicznymi stanowi skuteczny instrument aktywizacji osób doświadczających trudności związanych z wejściem i utrzymaniem się na .rynku pracy. W tym kontekście kluczowe znaczenie ma wspieranie przedsiębiorczości społecznej i podmiotów działających na rzecz jej rozwoju, m.in. poprzez doradztwo, szkolenia oraz usługi finansowo - prawne.
Wsparcie w ramach Priorytetu będzie zatem przeznaczone nie tylko dla podmiotów ekonomii społecznej, ale równie dla instytucji powołanych do jej wspierania, które poprzez dostarczanie niezbędnej wiedzy i doświadczenia w zakresie zasad prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania zasobami ludzkimi czy stosowania przepisów prawnych, umożliwiają rozwój i funkcjonowanie gospodarki społecznej.
Dodatkowym elementem wsparcia na rzecz mieszkańców obszarów wiejskich, będzie system małych grantów finansowych, za pomocą którego wspierane będą inicjatywy ukierunkowane na podnoszenie zdolności do zatrudnienia, zwiększenie mobilności i
aktywności społecznej mieszkańców i rozwój lokalnych inicjatyw na obszarach wiejskich, w celu zmniejszenia zróżnicowań pomiędzy tymi obszarami a ośrodkami miejskimi. W celu zapewnienia właściwych warunków dla realizacji przez instytucje pomocy i integracji społecznej ( jednostki organizacyjne pomocy społecznej, jednostki zatrudnienia socjalnego, organizacje pozarządowe) zadań z zakresu aktywnej integracji, niezbędne jest stworzenie równie na poziomie regionalnym możliwości podnoszenia kwalifikacji ich kadr i potencjału organizacyjnego powiązanego ściśle ze specyfiką realizowanych przez nie zadań, głównie poprzez szkolenia i kursy realizowane w formach pozaszkolnych oraz upowszechnianie pracy socjalnej i aktywnej integracji w środowiskach lokalnych.
Odpowiednie projekty realizowane w ramach działań Priorytetu VII powinny przyczyniać się do osiągnięcia odpowiednich efektów realizacji określonych dla Priorytetu VII: l. Objęcia 15% klientów instytucji pomocy społecznej (którzy jednocześnie: są w wieku aktywności zawodowej, nie pracują i korzystają z pomocy społecznej) działaniami aktywnej integracji. Objęcia 10% 'klientów instytucji pomocy społecznej (w wieku aktywności zawodowej) kontraktami socjalnymi. Objęcia 100% pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej (bezpośrednio zajmujących się aktywną integracją) szkoleniami i innymi formami podnoszenia kwalifikacji w systemie pozaszkolnym. Tworzenia instytucji wspierających ekonomię społeczną (przynajmniej dwie w każdym województwie). Zapewnienia trwałości funkcjonowania jednostek ekonomii społecznej (minimum 30% przychodów w ogólnej wartości ich przychodów będzie pochodzić z przychodów własnych).

7.1 ROZWÓJ I UPOWSZECHNIENIE AKTYWNEJ INTEGRACJI

Cel Działania:
Rozwijanie aktywnych form integracji społecznej i umożliwianie dostępu do nich osobom zagrożonym. wykluczeniem społecznym, oraz poprawa skuteczności funkcjonowania instytucji pomocy społecznej w regionie.

Oddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej - projekty systemowe

• rozwój form aktywnej integracji poprzez: kontrakty socjalne, (w tym: indywidualne
programy wychodzenia z bezdomności), programy aktywizacji lokalnej) obejmujące:

o wspieranie zdolności do podjęcia zatrudnienia poprzez zatrudnienie socjalne, szkolenia, oraz zajęcia reintegracji zawodowej u pracodawcy

o usługi o charakterze edukacyjnym, zdrowotnym i spółecznym, których celem jest wsparcie mobilności na rynku pracy pozwalające na przezwyciężenie indywidualnych barier w powrocie na rynek pracy
o rozwój nowych form wsparcia indywidualnego i środowiskowego umożliwiających integrację zawodową i społeczną osobom ze specyficznymi trudnościami na rynku pracy
• upowszechnianie aktywnej integracji i pracy- socjalnej w regionie (wzmocnienie
kadrowe służb pomocy społecznej);
Poddzialanie 7.1.2 - Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centr:a pomocy rodzinie - projekty systemowe
• rozwój form aktywnej integracji poprzez kontrakty socjalne, (indywidualne programy integracji uchodźców, osób ubiegających się o status uchodźcy, osób z 'pobytem tolerowanym, posiadających zezwolenie na osiedlenie się lub zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, oraz indywidualne programy usamodzielnienia osób opuszczających rodziny zastępcze czy placówki opiekuńczo-wychowawcze) oraz programy aktywności lokalne obejmujące:
o wspieranie zdolności do podjęcia zatrudnienia poprzez zatrudnienie socjalne,
szkolenia, oraz zajęcia reintegracji zawodowej u pracodawcy
o usługi o charakterze edukacyjnym, zdrowotnym i społecznym, których celem
jest wsparcie mobilności na rynku pracy pozwalające na przezwyciężenie
indywidualnych barier w powrocie na rynek pracy
o rozwój nowych form wsparcia indywidualnego i środowiskowego umożliwiających integrację zawodową i społeczną osobom ze specyficznymi
trudnościami na rynku pracy
• wsparcie działań na rzecz integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych (w tym rozwoju działań aktywizacyjnych warsztatów terapii zajęciowej)
• upowszechnianie aktywnej integracji i pracy socjalnej w regionie (wzmocnienie kadrowe służb pomocy społecznej)
12

Poddziałanie 7.1.3 Podnoszenie kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej ¬projekty systemowe

• szkolenia oraz specjalistyczne doradztwo dla kadr instytucji pomocy społecznej, działających na terenie regionu, powiązane bezpośrednio z potrzebami oraz ze specyfiką realizowanych zadań

7.2 PRZECIWDZIAŁANIE WYKLUCZENIU I WZMOCNIENIE SEKTORA EKONOMII SPOŁECZNEJ

Cel Działania:
Poprawa dostępu do zatrudnienia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i rozwijanie sektora ekonomii społecznej.

Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - projekty konkursowe

• wsparcie (m.in. prawne, organizacyjne, szkoleniowe i finansowe) dla tworzenia i działalności podmiotów integracji społecznej, w tym: centrów integracji społecznej, klubów integracji społecznej, podmiotów działających na rzecz aktywizacji społeczno¬zawodowej ;
• kursy i szkolenia umożliwiające nabycie, podniesienie lub zmianę kwalifikacji
• kompetencji zawodowych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; zatrudnienie subsydiowane osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w
organizacjach pozarządowych oraz spółdzielniach socjalnych połączone z zajęciami
reintegracji zawodowej i społecznej;
• poradnictwo psychologiczne, psychospołeczne, zawodowe i inne, prowadzące do
integracji społecznej i zawodowej, skierowane do osób zagrożonych wykluczeniem i
ich otoczenia;
• rozwój nowych form i metod wsparcia środowiskowego na rzecz integracji zawodowej i społecznej w tym środowiskowej pracy socjalnej, centrów aktywizacji lokalnej, animacji lokalnej, streetworkingu;
• rozwój usług społecznych przezwyciężających indywidualne bariery w integracji
społecznej w tym w powrocie na rynek pracy;

• rozwijanie umiejętności i kompetencji społecznych, niezbędnych w poszukiwaniu i
utrzymaniu zatrudnienia;
,.
• wsparcie tworzenia i działalności środowiskowych instytucji aktywizujących osoby
niepełnosprawne w tym zaburzone psychicznie;
• promocja i wsparcie wolontariatu, w zakresie integracji osób wykluczonych
zagrożonych wykluczeniem społecznym;
• wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania pozaszkolnych form integracji społecznej
młodzieży (świetlice środowiskowe w tym z programem socjoterapeutycznym, kluby
środowiskowe);
• organizowanie akcji i kampanii promocyjno - informacyjnych m.in. z zakresu
równości szans, mobilności i elastyczności zawodowej, promowania postaw
aktywnych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu;
• rozwój dialogu, partnerstwa publiczno społecznego i współpracy na rzecz rozwoju
zasobów ludzkich na poziomie regionalnym i lokalnym;
• prowadzenie, publikowanie i upowszechnianie badań i analiz z zakresu integracji i
¬
polityki społecznej w regionie.

Poddziałanie 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej - projekty konkursowe

Wsparcie funkcjonowania instytucji otoczenia sektora ekonomii społecznej świadczących następujące usługi:
• doradztwo (indywidualne i grupowe) oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i prowadzenia działalności w sektorze ekonomii społecznej;
• realizację usług na rzecz podmiotów ekonomii 'społecznej, obejmujące m.in. usługi
prawne, finansowe, marketingowe;
• działania na rzecz partnerstwa lokalnego na rzecz rozwoju ekonomii społecznej;
• promocję ekonomii społecznej i zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej poprzez
kampanie promocyjno-informacyjne.

7.3. INICJATYWY LOKALNE NA RZECZ AKTYWNEJ INTEGRACJI

Cel Działania:
Wsparcie dla rozwoju inicjatyw na rzecz aktywizacji i integracji społeczności lokalnych, przyczyniające się do realizacji strategii rozwoju kapitału ludzkiego na terenach wiejskich

Projekty konkursowe:
• projekty przyczyniające się do integracji społecznej mieszkańców obszarów wiejskich
oraz rozwoju usług społecznych na tych obszarach (z wyłączeniem instrumentów
objętych zasadami pomocy publicznej)
• wsparcie inicjatyw lokalnych o charakterze informacyjnym, szkoleniowym i promocyjnym (np. w formie szkoleń, spotkań, seminariów) mających na cel przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu mieszkańców obszarów wiejskich
• rozwój dialogu, partnerstwa publicznospołecznego i współpracy na rzecz rozwoju
zasobów ludzkich na poziomie lokalnym

PRIORYTET VIII: REGIONALNE KADRY GOSPODARKI

Opis Priorytetu VIII

Procesy przemian gospodarczych zachodzące w .poszczególnych regionach i sektorach gospodarki wymuszają potrzebę elastycznego reagowania kadr zarządzających przedsiębiorstw. Konieczność zakończenia procesów restrukturyzacyjnych oraz naturalne procesy zmiany profilu działalności przedsiębiorstw w regionach wymagają akceptacji przez ich pracowników, partnerów społecznych i gospodarczych oraz przez samych pracodawców.
Niezbędne jest zatem zapewnienie szerokiego wsparcia dla przedsiębiorstw i osób objętych tymi procesami.
Stymulowanie podnoszenia i aktualizacji umiejętności zawodowych przez osoby pracujące, zwłaszcza starsze i o niskich kwalifikacjach, jest kluczowe dla utrzymania ich aktywności na rynku pracy.

W celu wzmocnienia atrakcyjności regionów istotne będzie rozwijanie Regionalnych Strategii Innowacji oraz wspieranie transferu wiedzy w ramach współpracy pracowników przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych w sektorach o
strategicznym znaczeniu dla regionu. Do osiągnięcia powyższego zamierzenia przyczyni się
również współfinansowanie stypendiów dla uczestników studiów doktoranckich, kształcących

się na kierunkach uznanych za przyczyniające się w największym stopniu do wzmacniania
konkurencyjności i rozwoju gospodarczego województwa.

8.1 ROZWÓJ PRACOWNIKÓW I PRZEDSIĘBIORSTW W REGIONIE

Cel Działania:
Podniesienie i dostosowanie kwalifikacji regionalnej umiejętności osób pracujących do potrzeb gospodarki

Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw - projekty konkursowe

• ogólne i specjalistyczne szkolenia oraz. doradztwo związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w zakresie m.in.: zarządzania, identyfikacji potrzeb w zakresie kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, zarządzania BHP, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych
• doradztwo dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP), w tym dla osób samozatrudnionych, w zakresie m.in. ekonomii, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi lub rachunkowości (z wyłączeniem doradztwa związanego z procesami inwestycyjnymi)

¬
• szkolenia skierowane do osób zatrudnionych o niskich kwalifikacjach lub innych dorosłych osób pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnianiem lub podwyższaniem kwalifikacji i umiejętności (z wyłączeniem form szkolnych)

Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie ¬projekty konkursowe

• pomoc w tworzeniu partnerstw lokalnych z udziałem m.in. przedsiębiorstw, organzacji pracodawców, związków zawodowych, jednostek samorządu

l

terytorialnego, urzędów pracy i innych środowisk, mających na celu opracowanie i wdrażanie strategii przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą na poziomie
;
lokalnym i wojewódzkim
• wsparcie dla pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne w tworzeniu i realizacji programów zwolnień monitorowanych (outplacement), w tym szkoleń i doradztwa zawodowego
• podnoszenie świadomości pracowników i kadr zarządzających modernizowanych firm w zakresie możliwości i potrzeby realizacji projektów wspierających procesy zmian poprzez szkolenia i doradztwo
• szkolenia przekwalifikowujące i usługi doradcze w zakresie wyboru nowego zawodu i zdobycia nowych umiejętności zawodowych (w tym indywidualne plany działań i pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia)
• szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców wspomagające proces zmiany profilu działalności przedsiębiorstwa
• badania i analizy dotyczące trendów rozwojowych i prognozowama zmian gospodarczych zachodzących w regionie oraz formułowania właściwych mechanizmów zaradczych, upowszechnianie wyników tych badań i analiz oraz związana z nimi wymiana informacji
Poddziałanie 8.1.3 Wzmacnianie lokalnego partnerstwa na rzecz adaptacyjności projekty konkursowe
• tworzenie sieci współpracy (w tym partnerstw) w zakresie wzmacniania dialogu społecznego i inicjatyw podejmowanych wspólnie na poziomie lokalnym i regionalnym przez organizacje pracodawców i przedstawicielstwa pracownicze, mających na celu zwiększanie zdolności adaptacyjnych pracowników przedsiębiorców
• promowanie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, w szczególności w odniesieniu do lokalnego rynku pracy i środowiska naturalnego
• upowszechnianie idei flexicurity
Poddziałanie 8.1.4 Przewidywanie zmiany gospodarczej - projekty systemowe

- badania i analizy dotyczące trendów rozwojowych i prognozowania zmian gospodarczych
zachodzących w regionie oraz formułowania właściwych mechanizmów zaradczych,
upowszechnianie wyników tych badań i analiz oraz związana z nimi wymiana informacji

8.2 TRANSFER WIEDZY

Cel Działania:
Zwiększenie transferu wiedzy i wzmocnienie powiązań sfery B+R z przedsiębiorstwami, służące rozwojowi gospodarczemu regionów

Poddziałanie 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw - projekty

konkursowe

staże i szkolenia praktyczne dla:
o pracowników przedsiębiorstw jednostkach naukowych
o pracowników naukowych (uczelni i innych jednostek naukowych) w przedsiębiorstwach
• promocja idei przedsiębiorczości akademickiej, w celu komercjalizacji wiedzy i
umiejętności zespołu działającego na uczelni lub w przemyśle (firmy typu spin off lub
spin out)
• szkolenia i doradztwo dla pracowników uczelni i jednostek naukowych, doktorantów,
studentów i absolwentów uczelni zamierzających rozpocząć własną działalność
gospodarczą typu spin off lub spin out

Poddziałanie 8.2.2 Regionalne Strategie Innowacji - projekty systemowe

• tworzenie, rozwój i aktualizacja Regionalnych Strategii Innowacji (RSI) poprzez:
o studia, analizy, ekspertyzy
o wsparcie szkoleniowo-doradcze dla podmiotów odpowiedzialnych za opracowanie i wdrażanie RSI
o tworzenie i rozbudowę systemu monitorowania RSI
• wsparcie tworzenia i rozwoju sieci współpracy i wymiany informacji między badaczami naukowymi a przedsiębiorcami w zakresie innowacji i transferu technologii pomiędzy przedsiębiorstwami a instytucjami badawczorozwojowymi, uczelniami i innymi podmiotami na poziomie regionalnym i lokalnym, poprzez m.in.:

o kampanie informacyjne i imprezy służące kojarzeniu partnerów i promocji transferu wiedzy i innowacji
o rozwój systemu komunikowania się i wymiany informacji
• stypendia naukowe dla doktorantów kształcących się na kierunkach uznanych za szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju województwa (określonych w RSI)

PRIORYTET IX: ROZWÓJ WYKSZTAŁCENIA I KOMPETENCJI W REGIONACH

Opis Priorytetu IX

Dostęp do edukacji i umożliwienie korzystania z usług edukacyjnych są podstawowymi czynnikami określającymi przebieg ścieżki edukacyjnej, a w rezultacie sytuację jednostek na rynku pracy. W ramach Priorytetu realizowane będą działania obejmujące wsparcie kierowane do osób i placówek realizujących proces kształcenia, mające na celu stworzenie równych szans w dostępie do edukacji, a także upowszechnienie kształcenia ustawicznego.
Upowszechnienie edukacji przedszkolnej, a co za tym idzie, wyrównanie szans edukacyjnych dzieci na początkowym etapie edukacji wymaga systemowego wdrożenia elastycznych form edukacji przedszkolnej, szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie edukacja przedszkolna jest upowszechniona w niewystarczającym zakresie. Zapewnienie równego i szerokiego dostępu do edukacji przedszkolnej przyczyni się do możliwe wczesnej identyfikacji barier edukacyjnych i opracowania regionalnych strategii ich eliminacji.
Istotnym elementem Priorytetu IX będą instrumenty bezpośredniego wsparcia dla uczniów i słuchaczy systemu oświaty poprzez realizację regionalnych programów stypendialnych obejmujących zarówno wsparcie materialne dla uczniów umożliwiające podjęcie i ukończenie danego etapu kształcenia jak i programy motywacyjne ukierunkowane Np. na rozwój określonego kierunku kształcenia zawodowego istotnego z punktu widzenia strategii rozwoju regionu. Równolegle realizowane będą programy umożliwiające szkołom zakup i nieodpłatne przekazanie uczniom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji materialnej materiałów dydaktycznych umożliwiających realizację procesu kształcenia.
Realizacja regionalnych polityk edukacyjnych wymaga dostosowania kierunków kształcenia na szczeblu województw do regionalnych i lokalnych uwarunkowań rynku pracy i gospodarki. W ramach Priorytetu cel ten zostanie osiągnięty poprzez programy doradztwa

edukacyjno - zawodowego oraz rozwoju szkolnictwa zawodowego do potrzeb strategii rozwoju regionu.
,
Dzięki powyższemu wsparciu z jednej strony oferta szkolnictwa zawodowego zostanie
dostosowana do potrzeb regionalnego rynku pracy, z drugiej strony uczniowie i inni uczestnicy procesu kształcenia otrzymają informacje, które będą przydatne przy wyborze kierunku kształcenia zwiększającego szanse na znalezienie zatrudnienia.
Równolegle potencjał instytucji edukacyjnych będzie wzmacniany poprzez realizację kompleksowych programów ukierunkowanych na rozwój kadr pedagogicznych i administracyjnych systemu oświaty.
Istotną słabością polskiego systemu kształcenia jest niski udział w kształceniu ustawicznym, osób dorosłych podnoszących kwalifikacje lub uzupełniających wykształcenie w formach szkolnych. W ramach Priorytetu podjęte zostaną działania nakierowane na upowszechnienie kształcenia ustawicznego w wyżej wymienionych formach poprzez podnoszenie jakości . usług oferowanych przez placówki kształcenia ustawicznego, praktycznego i zawodowego oraz promocję korzyści płynących z podnoszenia i uzupełniania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych.

9.1 WYRÓWNYWANIE SZANS EDUKACYJNYCH I ZAPEWNIENIE WYSOKIEJ JAKOŚCI USŁUG EDUKACYJNYCH ŚWIADCZONYCH W SYSTEMIE OŚWIATY

Cel Działania:
tworzenie warunków równych szans edukacyjnych poprzez udzielenie wsparcia na rzecz
instytucji systemu oświaty oraz osób napotykających na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym, geograficznym i zdrowotnym utrudniające lub
uniemożliwiające dostęp do usług edukacyjnych
wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej instytucji systemu oświaty realizujących kształcenie w formach szkolnych (z wyłączeniem kształcenia osób dorosłych) ukierunkowane na rozwój kluczowych kompetencji oraz wzmocnienie zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia

Poddziałanie 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej - projekty konkursowe

• tworzenie ośrodków wychowania przedszkolnego (w tym również realizacja
alternatywnych form wychowania przedszkolnego) na obszarach i w środowiskach o

niskim stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej (w szczególności na
obszarach wiejskich)
• wsparcie istniejących ośrodków wychowania przedszkolnego przyczyniające się do zwiększonego uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym np. dłuższe godziny pracy przedszkoli, uruchomienie dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienie personelu
• opracowanie i realizacja kampanii informacyjnych promujących edukację
przedszkolną

Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych - projekty konkursowe

Programy rozwojowe szkół i . placówek oświatowych prowadzących kształcenie ogólne ukierunkowane na zmniejszanie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu kształcenia oraz podnoszenie jakości procesu kształcenia, w szczególności obejmujące:
• dodatkowe zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze oraz specjalistyczne służące
wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych w trakcie procesu kształcenia
• doradztwo i opiekę pedagogiczno - psychologiczną dla uczniów wykazujących problemy w nauce lub z innych przyczyn zagrożonych przedwczesnym wypadnięciem z systemu szkolnictwa (np. wsparcie dla uczniów z obszarów wiejskich, wsparcie dla uczniów niepełnosprawnych, przeciwdziałanie uzależnieniom, programy prewencyjne, przeciwdziałanie patologiom społecznym)
• programy skierowane do dzieci i młodzieży, które znajdują się poza systemem szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego (przedwcześnie opuszczający system szkolnictwa) umożliwiające ukończenie danego etapu kształcenia oraz kontynuację nauki
• dodatkowe zajęcia (pozalekcyjne i pozaszkolne) dla uczniów ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT, języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo - matematycznych
• rozszerzanie oferty szkół o zagadnienia związane z poradnictwem i doradztwem edukacyjno - zawodowym, informowaniem uczniów o korzyściach płynących z wyboru danej ścieżki edukacyjnej oraz możliwościach dalszego kształcenia w
kontekście uwarunkowań lokalnego i regionalnego rynku pracy (szkolne ośrodki kariery)
, .'
• wdrożenie nowych, innowacyjnych form nauczania i oceniania ch** się wyższą skutecznością niż formy tradycyjne
• wdrażanie programów i narzędzi efektywnego zarządzania placówką oświatową przyczyniających się do poprawę jakości nauczania
Poddziałanie 9.1.3 Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych -.projekty systemowe
• realizacja wojewódzkich programów pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych (zwłaszcza w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych), których niekorzystna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym
9.2 PODNIESIENIE ATRAKCYJNOŚCI I JAKOŚCI SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO
Cel Działania:
Wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe (z wyłączeniem kształcenia osób dorosłych) służące podniesieniu zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia.
Projekty konkursowe:
• diagnozowanie potrzeb edukacyjnych w obszarze szkolnictwa zawodowego zgodnie
z potrzebami lokalnego i regionalnego rynku pracy
• programy rozwojowe szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe ukierunkowane na zmniejszanie wyrównywaniu dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu kształcenia oraz podnoszenie jakości procesu kształcenia w szczególności obejmujące:
o dodatkowe zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze oraz specjalistyczne służące wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych w trakcie procesu kształcenia

o doradztwo i opiekę pedagogiczno - psychologiczną dla uczniów wykazujących problemy w nauce lub z innych przyczyn zagrożonych przedwczesnym wypadnięciem z systemu szkolnictwa (np. wsparcie dla uczniów z obszarów wiejskich, wsparcie dla uczniów niepełnosprawnych, przeciwdziałanie uzależnieniom, programy prewencyjne, przeciwdziałanie patologiom społecznym)
o dodatkowe zajęcia (pozalekcyjne i pozaszkolne) dla uczniów ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT, języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo - matematycznych
o efektywne programy doradztwa edukacyjno - zawodowego
o modernizację oferty kształcenia zawodowego i dostosowanie jej do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy (wprowadzanie nowych kierunków kształcenia, modyfikacja programów nauczania na kierunkach istniejących)

o współpracę szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami i instytucjami rynku pracy służąca podnoszeniu kwalifikacji zawodowych uczniów jako przyszłych absolwentów i wzmacnianie ich zdolności do zatrudnienia ( (w tym zwłaszcza w zakresie praktycznych form nauczania - staże i praktyki)

o wyposażenie szkół i plac6wek prowadzących kształcenie zawodowe w nowoczesne materiały dydaktyczne (w tym podręczniki szkolne) zapewniające wysoką jakość kształcenia
o wdrożenie nowych, innowacyjnych form nauczania i oceniania ch** się wyższą skutecznością niż formy tradycyjne
o wdrażanie programów i narzędzi efektywnego zarządzania placówką oświatową przyczyniających się do poprawę jakości nauczania

9.3 UPOWSZECHNIENIE KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W FORMACH SZKOLNYCH

Cel Działania:
Zwiększenie uczestnictwa osób dorosłych w kształceniu ustawicznym w formach szkolnych poprzez podniesienie jego jakości i dostępności oraz zwiększenie znaczenia kształcenia ustawicznego jako czynnika oddziaływującego na sytuację na rynku pracy.

Projekty konkursowe:
• kampanie informacyjne w zakresie: korzyści płynących z formalnego podwyższania
lub uzupełniania posiadanych kwalifikacji oraz potrzeb regionalnego lub lokalnego
rynku pracy w tym zakresie
• programy skierowane do osób dorosłych zainteresowanych uzupełnieniem lub podwyższeniem swoich kwalifikacji w formach szkolnych (na poziomie ogólnym i zawodowym)
• programy formalnego potwierdzania kwalifikacji ogólnych i zawodowych zdobytych w sposób pozaformalny i nieformalny (wsparcie dla osób, które deklarują chęć przystąpienia do egzaminu zewnętrznego i potwierdzenia posiadanych kwalifikacji)
• usługi doradcze w zakresie wyboru ścieżki kształcenia (lub uzupełniania wykształcenia i kwalifikacji formalnych) w kontekście potrzeb regionalnego lub lokalnego rynku pracy
• wsparcie dla placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego prowadzących kształcenie w formach szkolnych ukierunkowane na:
o monitorowanie potrzeb oraz rozszerzanie lub dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb regionalnego i lokalnego rynku pracy
o podwyższanie jakości oferty edukacyjnej w tym również ubieganie się o akredytację kuratora oświaty
o rozwój innowacyjnych form kształcenia ustawicznego, w tym również
w formie elearningu

9.4 WYSOKO WYKW ALIFIKOW ANE KADRY SYSTEMU OŚWIATY

Cel Działania:
Dostosowanie kwalifikacji nauczycieli, instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz kadr administracyjnych instytucji systemu oświaty do wymogów związanych ze strategicznymi kierunkami rozwoju regionów, zmianą kierunków kształcenia, zapotrzebowaniem na nowe kwalifikacje oraz zmieniająca się sytuacją demograficzną w systemie oświaty.

Projekty konkursowe:

- studia podyplomowe i kursy doskonalące dla nauczycieli w zakresie zgodnym z lokalną i regionalną polityką edukacyjną (w tym przygotowanie do nauczania drugiego
przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć)
- studia podyplomowe, kursy i szkolenia oraz inne formy podwyższania kwalifikacji pracowników placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu
- studia wyższe dla nauczycieli zainteresowanych podwyższeniem lub uzupełnieniem
posiadanego wykształcenia
- studia podyplomowe i kursy doskonalące dla nauczycieli i pracowników administracji
oświatowej w zakresie organizacji, zarządzania, finansowania oraz monitoringu
działalności oświatowej
- programy przekwalifikowania nauczycieli szkolnych w związku ze zmieniającą się sytuacją demograficzną (niż szkolny) w kierunku
kształcenia ustawicznego (osób dorosłych)

9.5 ODDOLNE INICJATYWY EDUKACYJNE NA OBSZARACH WIEJSKICH

Cel Działania:
Pobudzenie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich na rzecz samoorganizacji i tworzenia lokalnych inicjatyw ukierunkowanych na rozwój edukacji i podnoszenia poziomu wykształcenia mieszkańców obszarów wiejskich

Projekty konkursowe:
• tworzenie i wsparcie działalności inicjatyw ukierunkowanych na pobudzenie świadomości środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju edukacji na terenach wiejskich i podnoszenia poziomu wykształcenia mieszkańców obszarów wiejskich
• projekty przyczyniające się. do podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji
mieszkańców obszarów wiejskich oraz rozwoju usług edukacyjnych na tych obszarach
• działania informacyjno - promocyjne, szkoleniowe, doradcze podnoszące świadomość
mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie korzyści płynących z kształcenia
i szkolenia

Zawsze znajdą się tacy, którzy będą te buble tłumaczyć, że wypleni się dzięki temu odchyleńców, ochlejusów, i zabijaków. Są oni jednak niezwykle naiwni, albo nie do końca rozumieją, w jakim celu stosuje się tego typu ideologiczne ustawy (bo przecież nie ma w niej żadnej merytoryczności, skoro w jednym zdaniu jest napisane, że można kupić piwo, a w drugim, że za "posiadanie na meczach alkoholu grozić będzie kara ograniczenia wolności albo grzywna nie niższa niż 2 tys. zł" :) :) :) :)).

Tzw. zakaz klubowy, który istnieje już np. na Legii ("tych panów nie wpuszczamy" - żywcem wyjęte z Piłkarskiego POkera - "ta pani już nigdy na stadion nie wejdzie", albo z Barei: "tych panów nie obsługujemy") to przecież POwrót do PRL-u i to bardzo głębokiego.

"Służby porządkowe będą uprawnione do stosowania siły fizycznej - chwytów obezwładniających lub innych technik obrony oraz kajdanek lub ręcznych miotaczy gazu".

"Służby te będą mogły nie wpuścić na mecz - lub usunąć z niego - tych, którym zakazano wstępu, którzy nie poddadzą się kontroli i wylegitymowaniu, pijanych lub odurzonych, mających broń lub niebezpieczne narzędzia, zachowujących się agresywnie i prowokacyjnie".

Czyli jestem TRZEŹWY, i nie wyrażam zgody na obmacywanie mnie przez jakiegoś pacana, więc zostaję wyrzucony. Zatem trzeźwa osoba zostaje zrównana w PRAWACH CZŁOWIEKA z rzeczywiście nawalonym jak bela. Dziękuję bardzo, wolę oszczędzić sobie nerwów. Kupię sobie 6 piw, i nie 4.5, tylko 7,5% i "obejrzę" mecz w radiu i necie. I jeszcze zaoszczędzę. W końcu kryzys jest, a w kryzysie najważniejsze jest cięcie kosztów, jak mawia p. Roman Młodkowski.

A teraz troszkę tragikomizmu.

Takimi pomysłami nie pogardziliby hitlerowcy np. w lutym 1939 r.: :)

"Ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia br. - by na Euro 2012 skutecznie już działała. - Projekt daje gwarancję, że polskie stadiony będą bezpieczne - mówił wcześniej szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Dodawał, że chodzi o to, by mistrzostwa Europy w piłce nożnej były bezpieczne, bez "szantażu bandytów stadionowych".

Mogli pójść dalej: napisać np. Waffen SS Divizion Leibstandarte Adler Hitler, Sekret, KBW, MBP, ZOMO mogą zrobić z motłochem wszystko, a za niepodporządkowanie się rozkazom Waffen SS i wyżej wymienionych grozi wysłanie pod mur i kula w łeb :); ustawa ma wejść w życie 1 VIII 1939, by do czasu konferencji w Wannsee w 1942 usunąć wrogie Rzeszy elementy - dodał Szetyna :). Albo: projekt daje gwarancję, że polskie lasy oczyszczone zostaną z zaplutych karłów reakcji, warchołów, szkodników, agentów imperializmu, faszystów i sanacyjnych bandytów - dodał Bierut. :)

Ale oni są przecież demokratami, muszą więc tonować język. Ciekawe jakiż to przepis Konstytucji nakazuje obywatelom noszenie przy sobie dowodu osobistego. Patrzę na kalendarz i nie ma na nim napisane 14 XII 1981 r.

Ciężko też nie zauważyć (w naszym Sejmie ustawę kupuje się za ok. 3 mln zł.) kto zamawiał tego bubla:

"W drodze rozporządzenia mają być określone m.in. wymagania techniczne dla urządzeń (...)"

"Organizator takiej imprezy musi ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej"

A najlepsze jest to:

"Zgodnie z regulacją, to organizator imprezy masowej - na którą wstęp jest odpłatny - odpowiada za szkody (obejmujące równowartość zniszczonego lub uszkodzonego mienia), które poniosły policja, żandarmeria wojskowa, straż gminna lub miejska, straż pożarna (...)"

Na 110% niedoinwestowane półmózgi z policji będą specjalnie prowokować, by jakiś kibic, lub grupa kibiców w nerwach skopała np. reflektor lub lampę, albo porysowała auto, wtedy policja będzie mogła obciążyć kosztami klub, czyt. potem wymienić swój stary złom na coś nowego, a zapłacą za to PO RAZ DRUGI kibice (najpierw z podatków, a potem droższą ceną biletu, bo dyrektor klubu wytłumaczy, że TO PRZEZ WAS musimy płacić kary :))

Jak ktoś mieszkał np. w akademiku, internacie czy hotelu robotniczym itp. to wie, że w takich sytuacjach istnieje odpowiedzialność zbiorowa, czyli głęboki gomułkizm co najmniej. Dajmy na to, że koleś z piętra IX rozwali po pijaku z kumplami "z miasta" gaśnicę i windę, a potem każdy ma do czynszu dodatkowo 4.50 zł "za zniszczenia", bo koszty zniszczeń wyniosły np. 2.000 zł, a przecież ciężko jest zawsze po fakcie złapać winnego, więc cygan zawinił, kowale zapłacą. :)

Żeby lepiej uzmysłowić absurd absurdu tego bubla (jeśli Kaczor tego nie zawetuje, należy go załatwić na pierwszym stadionie, na jakim się pojawi) można podać taki przykład:

Jest sobie klasa 30 uczniów, w tym 5 superdobrych, 15 średnich, i 10 na poziomie delikatnie mówiąc lekkiego analfabetyzmu z ADHD.

Co zrobiłby ustawodawca, pomysłodawca tej ustawy?

Ano zrobiłby zajęcia wyrównawcze DLA WSZYSTKICH uczniów w klasie, bo tych 10 to tak jak tych 30 naparzających się lub pijanych łebków, przez których cierpi pozostałe 7.000.

I jakoś nikt nie buntuje się, i pewnie nie będzie się buntował. Durny motłoch, podobnie jak tępi amerykanie po sfingowanym zamachu na WTC, potulnie przyjmie kolejne ograniczenie wolności. Potem przyjdzie kolejne, potem jeszcze jedno, a potem już zostanie tylko łańcuch, karta, debet, czip, monitoring, zakaz dyskutowania, zakaz wstawania, zakaz machania ręką, zakaz oddychania, zakaz życia ...

Celem tej "reformy" nie jest wcale walka z kibicami. Tak samo jak celem "ustawy o wychowaniu w trzeźwości" nie była wcale trzeźwość społeczeństwa, lecz zupełnie inne przesłanki. Ci sami cą ją przepchnęli, spowodowali przecież np. otwieranie dopalaczy.com i smart shopów :) Tak walczyli o zdrowe społeczeństwo.

Tak samo będzie i z piknikami, bo korzenie tej ustawy są stalinowskie, jeśli nie co najmniej bolszewickie (odpowiedzialność Zbiorowa, pełna identyfikacja, katalogowanie, podawanie PESELI - po co komu PESEL 5-latka, który "na pewno" będzie rozrabiał i rzucał racami).

Jeżow, Beria i inni towarzysze też zafascynowani byli stalinizmem, jak się podniecali - wytniemy tych parszywych kułaków. Dwa lata później terror zjadł ich samych :)

Albo wyobraźcie sobie GOŚCIA X., który przyszedł na stadion z wykupionym karnetem na miejsce XXXX, a okazuje się, że tam KTOŚ już siedzi :) Zaczyna ów X. bluzgać, a wtedy uzbrojone w narzędzia z ustawy Kommando Adler wynosi gościa, a sąd dowala 2.000 grzywny.

Albo sytuacja : "system" komputerowy źle naliczył jakieś dane, albo cenę, albo się coś zamuliło lub powstał burdel przy kolejkach i kołowrotkach. Paru wyrywnych gości zaczyna lekko kląć (taki stadionowy folklor). I znów Kommando Adler wynosi gości i wlepia 2 lata zakazu.

Trzeba wziąć pod uwagę to że firmy ochroniarskie zatrudniają największych tępaków, mniej więcej takich tuzów, jak ci co szli do ZOMO w latach 80-tych. Oni mają tak zryte, zaćpane lub wyprane mózgi, że zwykłe spojrzenie, ruch ręką, a nawet grzeczne zapytanie się o jakiś problem mogą potraktować jak ATAK, bo w tym stanie mózgu jaki oni mają 99,9% czynności jest już zaburzonych.

Znam kilku takich, degustatorów "psychodelików" ze smartshopu. Twierdzą że jak idą wieczorem w parku po spożyciu, to widzą Egipt, Ogrody Semiramidy, wisielców na drzewach i kostuchy atakujące tasakami. Co w takim razie zobaczy naćpany "ochroniarz" z Adlera? :)